Kompozyt na elewację
Kompozytami nazywamy materiały składające się z kilku rodzajów surowców trwale ze sobą połączonych. Ich proporcje dobiera się tak, aby jak najlepiej wykorzystać ich zalety w danym materiale.
W okładzinach tego typu jednym ze składników są włókna drewniane lub mączka drzewna łączone w zależności od rodzaju kompozytu z tworzywem sztucznym albo cementem.
Ponieważ istotną część składu procentowego takich paneli stanowi materiał naturalny, są one ciekawą alternatywą dla tych, którzy nie chcą stosować na elewacji całkowicie sztucznego sidingu z PCW. Ich wygląd, struktura oraz cechy fizyczne będące rezultatem dużej zawartości drewna zadowolą też zwolenników naturalnych materiałów.
Panele z kompozytu skutecznie imitują prawdziwe deski, a pod niektórymi względami użytkowymi są nawet lepsze.
Przede wszystkim nie trzeba ich co kilka lat konserwować. Są odporne na szkodniki i mniej wrażliwe na korozję biologiczną niż naturalne deski. Dzięki dodatkowi tworzywa sztucznego lub cementu nie wypaczają się ani nie skręcają tak jak drewno. Są też bardziej wytrzymałe i odporne na uderzenia. Nie pojawiają się na nich zadry, a ich powierzchnia jest zazwyczaj bardziej jednolita niż prawdziwych desek. Ta ostatnia cecha dla jednych jest zaletą, dla innych wadą. Elementy kompozytowe docina się i obrabia, używając powszechnie dostępnych narzędzi do drewna. Najpopularniejsze deski kompozytowe są zrobione z rozdrobnionego drewna połączonego z polimerami. Odrębną grupę stanowią wyroby włókno-cementowe.
Kompozyty to materiały stosunkowo młode. Nie określają ich klasy jakościowe, jak to jest w przypadku drewna, stali i betonu. Najlepiej więc kupować panele elewacyjne od uznanych producentów. Mamy wówczas pewność, że ich jakość jest trwała.
Rodzaje desek kompozytowych:
- wytłaczane drewno z plastikiem
- formowana celuloza z cementem.