meble myślenice

Impregnacja drewna na taras

Wybierając preparat do impregnacji drewna, powinniśmy przede wszystkim zastanowić się, czego od niego oczekujemy. Dostępne na rynku specyfiki są bowiem podzielone na wodochronne, ogniochronne, ochrony biologicznej, lecznicze (czyli przeznaczone do drewna zaatakowanego już przez grzyby) oraz dekoracyjno-impregnujące, pogłębiające naturalny kolor drewna.

 Lakierowanie

Powierzchnię mniej twardych gatunków drewna dobrze jest pokryć lakierem lub lakierobejcą o pożądanych właściwościach. Wybrany preparat nakładamy w jednej lub dwóch warstwach - w zależności, czy chcemy uzyskać bardziej czy mniej intensywną barwę. Druga warstwa wzmocni również parametry wytrzymałościowe powłoki. Lakier zabezpiecza materiał przed szkodliwym promieniowaniem UV, zawilgoceniami oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Gdy deski tarasu są bardzo zniszczone, a uszkodzenia i rysy głębokie, należy zeszlifować powierzchnię aż do surowego drewna. Inaczej we wgłębienia dostanie się wilgoć i dojdzie do rozprzestrzenienia się pleśni, a na powierzchni drewna pojawią się wykwity. Po zakończeniu ścierania odpylamy powierzchnię i odtłuszczamy ją wodą z małą ilością detergentu. Po przeschnięciu nadaje się ona do dalszych zabiegów. Zabieg powtarzamy raz do roku, najczęściej na początku sezonu. Należy go wykonywać w temperaturze od 10 do 25°C. Jednocześnie wilgotność powietrza nie może przekraczać 80%, a drewna 20%.

Olejowanie

Podczas gdy impregnowanie za pomocą lakieru zwiększa trwałość miękkich gatunków drewna rodzimego, w przypadku drewna egzotycznego i rodzimego twardego polecane jest olejowanie. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, zabezpiecza je przed wilgocią, zabrudzeniami i w dużej mierze przed działaniem promieniowania UV, podkreślając jednocześnie rysunek drewna. Preparaty olejowe nie zawierają jednak dodatku biocydów, które chronią przed biokorozją, więc przed rozpoczęciem olejowania powinniśmy dodatkowo pokryć powierzchnię drewna impregnatem, który nie tworzy powłoki, ale zabezpiecza przed grzybami, pleśniami i owadami. Olej nanosimy na powierzchnię „surową", oczyszczoną lub już wcześniej w ten sposób zabezpieczaną. Nakładajmy go za pomocą bawełnianej szmatki, tamponu lub mopa, wcierając równomiernie wzdłuż słojów. Nadmiar oleju zbieramy zaś czystą szmatką, a powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na dobę. Zabieg powtarzamy zwykle dwa razy do roku. 

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...