meble myślenice

Łuparka do drewna

Cięcie drewna na polana oraz ręczne łupanie go na szczapy jest wyczerpujące, potrzebne są dobra kondycja i sita. Posługiwanie się siekierą lub młotem do rozszczepiania także wymaga wprawy i wcale nie jest bezpieczne. Najlepiej użyć łuparki. Na co zwracać uwagę przy zakupie łuparki? 

Metrowe pnie leżące przed garażem to dopiero początek przygotowywania drewna do kominka. Pilarką łańcuchową tniemy je na krótsze polana, a potem sprawnie łupiemy na szczapy dopasowane do rozmiarów naszego pieca. Sprawnie łupiemy? Łatwo powiedzieć. Gdy używamy siekiery i klinów, czeka nas ciężka i niebezpieczna praca. Elektryczne łuparki hydrauliczne ułatwiają wykonanie tego zadania, a dzięki oburęcznej obsłudze są także o wiele bezpieczniejsze.

Na rynku są dostępne łuparki elektryczne zasilane napięciem 230 V lub 400 V. Do użytku przydomowego lepiej nadają się te pierwsze, ponieważ nie ma kłopotu ze znalezieniem właściwego gniazdka. Najmniejsze elektryczne łuparki hydrauliczne są oferowane w 2 wersjach konstrukcyjnych: poziomej i pionowej. W przypadku tych pierwszych łupany pień układa się na poziomej podstawie lub w rynnie, a klin rozłupujący porusza się poziomo. W łuparkach pionowych kloc drewna stawia się między 2 ramionami na podstawie o regulowanej wysokości, a klin rozłupujący porusza się w pionie.

Łuparki poziome

Są mniejsze i słabsze od pionowych. Najtańsze modele mają moc znamionową 1.5-2,5 kW i dysponują siłą tnącą 4-5 t. Zwykle można nimi łupać pniaki o maksymalnej długości niewiele przekraczającej 50 cm. Łuparki poziome są jednak bardziej poręczne - ważą ok. 2 razy mniej niż pionowe (ok. 45-55 kg) i mieszczą się w bagażniku dużego samochodu osobowego. By dało się na nich wygodnie pracować, są zwykle wyposażone w stabilną podstawę i podwozie jezdne. Ich przemieszczanie nie jest dużym problemem.

Łuparki poziome są zwykle sporo tańsze od modeli pionowych, to pierwszy wybór, jeśli chcemy przygotowywać drewno opałowe do niezbyt dużego pieca lub kominka, a więc gdy używamy szczap o długości mniejszej niż 50 cm. Urządzenia te są zbyt słabe i za mało wydajne, by sprawnie przygotowywać na nich drewno do pieca, który jest głównym źródłem ciepła w domu.

Łuparki pionowe

Mają moc znamionową od 2 do 3 kW, minimalna siła nacisku to 6 t. Dzięki temu radzą sobie także z większymi klocami drewna. W łuparkach pionowych można regulować wysokość roboczą (najczęściej ustawiać ją na 3 poziomach), by dostosować ją do długości rozszczepianych pniaków. Urządzenia te są wyposażone w 2 ramiona z pazurami przytrzymującymi rozłupywany pień. Większość łuparek pionowych do użytku przydomowego świetnie radzi sobie z rozdzielaniem krótkich i średnich pni.

Dłuższe kloce drewniane (długości 70-100 cm) mogą już jednak sprawiać tym maszynom kłopot. Kliny rozszczepiające niekiedy zakleszczają się w twardym drewnie i pociągają kloc za sobą w trakcie unoszenia. Wynika to z ograniczonej wysokości skoku (przesuwu klina rozdzielającego w pionie), która z reguły nie przekracza 50 cm. Uwalnianie klina to mozolne zadanie.

Łuparki pionowe są zwykle wyposażone w koła, więc ważącymi ponad 100 kg maszynami można manewrować i przemieszczać je na krótkich odcinkach. Nie da się ich jednak toczyć na większe odległości.

Zapisz

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...