meble myślenice

Jaką piłę do cięcia drewna wybrać?

Nawet takie tradycyjne i powszechnie stosowane narzędzia, jak piły do cięcia drewna, są stale udoskonalane. Przed zakupem nowej piły płatnicy warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się narzędzia wytwarzane nowoczesnymi metodami. 

Dobranie piły płatnicy do obróbki konkretnego materiału to połowa sukcesu. Innego narzędzia szukamy, gdy potrzebujemy piły do szybkiej i wydajnej pracy, której efekt estetyczny pozostaje na drugim planie. Innej piły użyjemy do prac wykończeniowych, gdy zależy nam na eleganckim wyglądzie ucinanych elementów.

Uwzględniając te uwarunkowania przy wyborze właściwej piły powinniśmy zwrócić uwagę na wskaźnik TPI. Co on oznacza? TPI (angielski skrót od teeth per inch) to parametr określający precyzję cięcia piły, który zależy od ilości zębów przypadających na cal długości jej brzeszczotu. Parametr ten wyraża powszechnie znaną zależność — im drobniejsze są zęby, tym gładsza linia cięcia. Gdyby jednak konstruktorzy narzędzi kierowali się w swej pracy tylko tą zasadą, wszelkie naprawy i remonty musiałyby trwać miesiącami. Drobne zęby piły oznaczają bowiem także powolne tempo pracy. Dużo szybciej i z mniejszym wysiłkiem przecina się materiał za pomocą pił o większych zębach. Odbywa się to jednak kosztem jakości cięcia — tnąc materiał takim brzeszczotem uzyskujemy bardziej postrzępione krawędzie. Zatem, jak w innych dziedzinach życia, także tutaj mamy do czynienia ze swego rodzaju specjalizacją.

Narzędziem przeznaczonym do szybkiego cięcia są piły płatnice o TPI wynoszącym 7, natomiast przy precyzyjnych pracach wykończeniowych lepiej sprawdzają się płatnice o TPI 11. Piły z drobnymi zębami doskonale nadają się do cięcia wszelkich materiałów drewnopochodnych, takich jak sklejka, płyty meblowe czy wiórowe. Drobna podziałka uzębienia gwarantuje, że piły te poradzą sobie także doskonale z cięciem elementów plastikowych, płyt laminowanych, a nawet gipsowych.

Konstruktorzy nowoczesnych narzędzi wiedzą jednak dobrze, że dwa najważniejsze parametry cięcia, czyli szybkość i precyzja, zależą także od kilku innych czynników, np.: kształtu całego brzeszczotu (nie tylko pojedynczych zębów), precyzji wykonania krawędzi tnących zębów, twardości stali, z której wykonano brzeszczot. Jak to zwykle bywa, dopiero umiejętne zestrojenie wielu różnych parametrów daje zadowalające rezultaty — wydajne narzędzia.

Każda dobra piła płatnica musi mieć precyzyjnie ostrzone, hartowane indukcyjnie zęby. Nowoczesna metoda trójstronnego ostrzenia zębów daje ząb o trzech optymalnie ukierunkowanych krawędziach tnących, niezwykle ostrych, trwałych i odpornych na stępienie. Dzięki takiemu wykonaniu użytkownik nie musi przyciskać piły do obrabianego materiału. Jego
praca sprowadza się do wykonywania ruchów posuwisto-zwrotnych, co znacznie zwiększa wydajność pracy. Czas cięcia ulega skróceniu nawet do 60% w porównaniu z tradycyjnymi brzeszczotami.

Kolejna innowacja zastosowana w produkcji pił do cięcia drewna to pokrycie brzeszczotu powłoką PTFE. Specjalna powłoka obniża opory cięcia, a także stanowi dodatkowe zabezpieczenie antykorozyjne brzeszczotów. Rozwiązanie to znacznie ułatwia cięcie drewna wzdłuż słojów, pracę w wilgotnym drewnie, a także zapobiega "klejeniu się" materiału do ostrza i zakleszczaniu brzeszczotu w materiale.

Przy zakupie płatnicy warto zwrócić uwagę na kształt i wykończenie rękojeści. Ergonomiczny, wyprofilowany kształt uchwytu gwarantuje pewne trzymanie narzędzia oraz precyzyjne prowadzenie wzdłuż wyznaczonej linii cięcia. Najwygodniejsze są rękojeści dwumateriałowe, z gumowaną okładziną, pokrywającą część chwytu, o właściwościach antypoślizgowych. Dzięki temu nawet podczas długotrwałego cięcia piła może być bardzo precyzyjnie prowadzona. Podnosi to istotnie wygodę pracy.

Projektanci narzędzi często myślą także o dodatkowych, pożytecznych detalach. Przydaje się np. kształt rękojeści, umożliwiający odrysowanie na desce kąta prostego oraz kąta 45°. Sprawdza się też otwór, służący do zawieszania narzędzia na ścianie.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...