meble myślenice

Jak konserwować drewniane meble ogrodowe?

impregnacja drewnianych mebli ogrodowychImpregnacja jest bardzo skuteczną metodą ochrony drewna, tak elementów małej architektury, jak i mebli ogrodowych. Poprawnie naniesiony preparat wnika w drewno, chroniąc je przed działaniem czynników atmosferycznych (opadami, promieniowaniem UV) i zabezpiecza przed grzybami, sinizną i owadami.

Przygotowanie podłoża

Najprostszym sposobem aplikacji impregnatu na odnawianą powierzchnię jest nałożenie go przy użyciu pędzla. Warto jednak pamiętać, że skuteczność tego zabiegu w dużej mierze zależy od przygotowania podłoża. Powierzchnia drewnianych elementów musi być całkowicie sucha i pozbawiona zanieczyszczeń. Jeśli na podłożu są plamy bądź zatłuszczenia, to należy je przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć.

Podłoże powinno być też idealnie gładkie, dzięki temu łatwiej będzie równomiernie rozprowadzić impregnat, a po jego nałożeniu uwidoczni się rysunek słoi drewna. Do wyszlifowania drewna najlepszy będzie papier ścierny o ziarnistości dopasowanej do nierówności podłoża (najczęściej wykorzystuje się papier o gradacji od 150 do 200). Szlifowaniu poddaje się całą powierzchnię elementu, dzięki czemu po zaimpregnowaniu uzyskamy jednolitą barwę drewna.

Zanim zaczniemy nakładać impregnat, trzeba pozbyć się pyłu powstałego po szlifowaniu - najlepiej zmieść go szczotką, a potem przetrzeć podłoże wilgotną szmatką.

Nakładanie impregnatu

Regularnej impregnacji wymagają meble wykonane z drewna rodzimego. Jest ono zwykle bardziej miękkie i znacznie mniej oleiste niż większość gatunków egzotycznych, a tym samym bardziej narażone na niszczące działanie wody.

Warunki: Do impregnacji drewna w ogrodzie najlepiej wybrać niezbyt upalny, suchy i bezwietrzny dzień o temperaturze nieprzekraczającej 20°C. Pamiętajmy, by przed aplikacją preparatu starannie go rozmieszać.

Narzędzia: Najlepszy będzie pędzel przeznaczony do wyrobów rozpuszczalnikowych. Jeśli jednak zamierzamy nanosić impregnat pędzlem uniwersalnym, warto wcześniej przeszlifować włosie drobnoziarnistym papierem ściernym. W ten sposób usuniemy luźne włosy, a jednocześnie zmiękczymy końcówki pozostałych.

Aplikacja: Impregnat rozprowadzamy pędzlem, na dużej powierzchni drewna, w czasie nie dłuższym niż 10 minut. Gdy podłoże zacznie matowieć, impregnat rozcieramy półsuchym pędzlem wzdłuż słojów drewna, zaczynając od tych miejsc, które były malowane jako pierwsze. Dzięki temu uzyskamy równomierną barwę drewna. Tak pomalowane elementy pozostawiamy do wyschnięcia na 12 godzin. Drugą warstwę impregnatu nanosimy równomiernie na całą powierzchnię drewna, pamiętając o rozcieraniu półsuchym pędzlem. Ponieważ drewno przyjmuje kolejną warstwę wyrobu wolniej, etap rozcierania należy rozpocząć nieco później. Zbyt wczesne rozcieranie może spowodować przebarwienia na powierzchni drewna. Czas schnięcia drugiej warstwy to również około 12 godzin.

Zapisz

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...