meble myślenice

Drewnopodobne wykończenie domu

Drewno to ceniony i efektowny materiał do wykańczania domu. Wymaga jednak - zwłaszcza jeśli zostało użyte na zewnątrz - okresowej konserwacji, co niektórych inwestorów może zniechęcać do jego stosowania. Są jednak na rynku inne materiały, które nie niszczą się i nie potrzebują odnawiania, a wyglądają właściwie prawie jak drewno.

Zwolennicy naturalnych materiałów prawdopodobnie nie skorzystają z tej oferty, ale ta część inwestorów, dla których - oprócz ładnego wyglądu - najważniejsza jest wygoda i święty spokój, z pewnością zainteresuje się materiałami, które mogą udawać drewno na elewacjach i tarasach. Do niedawna oferta takich drewnopodobnych okładzin była dość skromna i raczej nie zaskakiwała pozytywnie ani wyglądem (mało szlachetnym i mocno „plastikowym”), ani podobieństwem do drewna. Produkowane obecnie okładziny są nie tylko znacznie ładniejsze, ale też trwalsze i bardziej przypominające oryginał. Czasem trzeba podejść naprawdę blisko czy wręcz dotknąć materiału, żeby upewnić się, że nie jest to prawdziwe drewno!

Na elewacji

Do wykończenia fasady zamiast tradycyjnej szalówki można użyć "desek” z włóknocementu lub kompozytu.

WŁÓKNOCEMENT

Materiał ten produkuje się z masy cementowej (90%) z dodatkiem włókien syntetycznych (10%). Jest on bardzo trwały - nie zaszkodzą mu ani opady, ani zmiany temperatury. Okładziny produkowane są w różnych wymiarach; od bardzo dużych płyt do wąskich „desek”. Jeśli dodatkowo mają one na powierzchni odwzorowaną fakturę słojów drewna i są pomalowane na „drewnopodobny" kolor, do złudzenia mogą przypominać prawdziwe deski.

Włóknocement nie wymaga żadnej konserwacji poza myciem; kolorowe płyty można ewentualnie (po latach) odmalować. W razie uszkodzenia, zniszczoną "deskę” wystarczy odkręcić i zastąpić nową.
 

KOMPOZYT Z DREWNA I TWORZYWA SZTUCZNEGO

To materiał powstały w wyniku połączeniu żywicą termoplastyczną półproduktów - tworzywa sztucznego (polichlorku winylu, polipropylenu lub polietylenu) i naturalnego drewna (w postaci wiórów lub mączki drzewnej). Do takiej mieszanki dodaje się jeszcze barwniki, dzięki którym deskom można nadać dowolny kolor. Otrzymany w ten sposób kompozyt zachowuje ładny wygląd drewna i wysoką odporność tworzywa.

Uwaga! Najlepsze jakościowo są kompozyty z polichlorkiem winylu (PVC) - udział drewna wynosi w nich 50-70%. Materiał kompozytowy jest wyjątkowo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne, ognioodporny, nie pęcznieje, nie butwieje i nie pęka w wyniku zmian temperatury. Nie absorbuje wody i nie zmienia swych rozmiarów przy wahaniach temperatury. Nie płowieje pod wpływem światła słonecznego. Wszystkie te zalety sprawiają, że bardzo dobrze sprawdza się jako okładzina elewacyjna - zwłaszcza że konserwacja sprowadza się tylko do mycia; żadne inne zabiegi pielęgnacyjne nie są konieczne.

Na tarasie

Z materiałów imitujących drewno na tarasach i w ogrodzie bardzo dobrze sprawdzają się deski z kompozytu albo beton.

Kompozyt

Deski można montować na betonowej wylewce albo na słupkach. Producenci oferują całe systemy montażowe, dopasowane do różnych rozwiązań. Razem z deskami możemy kupić specjalne ramy konstrukcyjne, podkładki do regulowania wysokości, listwy i maskownice. Deski mocuje się do elementów nośnych tarasu przy użyciu specjalnych klipsów. Taras z kompozytu nie wymaga konserwacji, ale warto regularnie go zamiatać, by w szczelinach nie zalegały resztki igliwia lub liści, które mogłyby pleśnieć.

Beton

Taras na gruncie można też wykończyć „deskami" z betonu, wiernie odwzorowującymi fakturę i kolor drewna. Doskonale sprawdzą się one również jako materiał na palisady i ogrodowe ścieżki.

Zapisz

Zapisz

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...