meble myślenice

Zasady impregnacji drewna na zewnątrz

impregnacje drewna na zewnatrzKażde drewno, które użytkujemy na zewnątrz jest narażone na zniszczenie, wymaga więc regularnego zabezpieczania. Aby zachowało swoją urodę i walory użytkowe, należy stosować odpowiednie preparaty i zachowywać zasady ich prawidłowej aplikacji.


SPRAWDZAMY STAN DREWNA PO ZIMIE

Negatywny wpływ na drewno, szczególnie to na zewnątrz, mają czynniki, takie jak wilgoć, promienie UV czy duża rozpiętość temperatur. Poza tym zagrażają mu grzyby, insekty i owady. Dlatego z początkiem wiosny powinniśmy skontrolować stan drewnianych konstrukcji i elementów. Sprawdzamy, czy powłoka nie popękała, nie przetarła się, lub nie wyblakła od słońca albo czy powierzchni drewna nie zaatakował grzyb.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA

Przed renowacją elementów drewnianych musimy odpowiednio przygotować podłoże. Zaczynamy od usunięcia starych, łuszczących się powłok i wierzchniej warstwy zszarzałego drewna. Najlepiej posłużyć się papierem ściernym o granulacji 120. Po tym procesie należy szlifowaną powierzchnię dokładnie odpylić, na przykład za pomocą wilgotnej ściereczki.

ODPOWIEDNI DOBÓR IMPREGNATÓW

Emalia, olej, lakierobejca - każdy produkt ma swoje właściwości. Warto je poznać, zanim zabierzemy się za impregnowanie. Olej (przeznaczony specjalnie do drewna, zwłaszcza gdy jest to gatunek egzotyczny) wnika głęboko w drewno i chroni je przed wilgocią, będzie zatem doskonały na taras. Lakierobejca nadaje się do pomalowania ozdobnego ogrodzenia lub fasady budynku, a emalia do odnowienia zniszczonego mebla.

Nowością na rynku są impregnaty i lakierobejce szybkoschnące. Pozwalają one skrócić czas prac renowacyjnych do jednego dnia. Produkty te są odporne na deszcz już po jednej godzinie od nałożenia. Jeżeli drewno nie było wcześniej zabezpieczone przed biokorozją, należy uprzednio użyć szybkoschnącego gruntującego impregnatu do drewna, który zabezpieczy je przed grzybami, sinizną oraz owadami.

ZABEZPIECZANIE DREWNA

Przygotujmy czyste narzędzia i sprawdźmy prognozę pogody - wilgotne drewno nie przyjmuje większości środków. Ważna jest również temperatura. Przy zbyt niskiej drewno nie przyjmuje substancji, a przy zbyt wysokiej schnie za szybko. Idealna temperatura wynosi od 5 do 20° Celsjusza.

Koniecznie przeczytajmy instrukcję na opakowaniu, gdyż tylko poprawna aplikacja produktu gwarantuje trwałość zabezpieczenia i dobry efekt. Tak przygotowani rozpoczynamy odnawianie. 

Zapisz

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...