meble myślenice

Zabudowa kuchni na miarę

zabudowa kuchni na miareZabudowa kuchni na miarę jest jedną z ważniejszych i droższych, pozycji na liście prac wykończeniowych. Umeblowanie i wyposażenie kuchni w studio kuchennym to niebagatelny wydatek. Warto więc rozważnie wybierać i meble i ich dostawcę. Zabudowa kuchenna tym różni się od większości mebli kupowanych do pozostałych domowych pomieszczeń, że zostaje z nami znacznie dłużej (wyjątkiem są zwykle tylko szafy wnękowe). Przeciętnie kuchenną zabudowę wymieniamy po 20 latach użytkowania. A przecież szafki i blaty kuchenne „pracują” w znacznie trudniejszych warunkach niż elementy wyposażenia salonu czy sypialni. W kuchni muszą znosić kontakt z wodą, dużą wilgotność powietrza i drobinki tłuszczu unoszące się w powietrzu podczas gotowania i osiadające na frontach.

Na umeblowaniu kuchni nie warto więc przesadnie oszczędzać. A jeśli już, to nie kosztem jakości materiałów i staranności wykonania. Lepiej szukać ich w technicznych „bajerach” i dekoracyjnych nowinkach. Z tego względu wybór firmy, która zaprojektuje i wykona elementy wyposażenia naszej kuchni, jest kluczowy.

WYBÓR FIRMY

W dobie coraz powszechniejszego dostępu do internetu wiele osób tam właśnie poszukuje informacji o sprawdzonych przez innych studiach kuchennych. Fora dyskusyjne nie są jednak najbardziej wiarygodnym źródłem - nie wiadomo, kto jest autorem oceny i czy jego wypowiedź nie jest reklamą, elementem szeptanego marketingu firmy lub przeciwnie - zalewającego sieć „hejtu”, czyli często brutalnej krytyki, nie mającej jednak wiele wspólnego z rzeczywistością.

Są firmy, które oferują swoje usługi przez internet, zdalnie wykonują wstępny szkic i wycenę zabudowy. Warto jednak, by projekt powstawał na podstawie profesjonalnie wykonanych pomiarów pomieszczenia. Wówczas odpowiedzialność za ewentualne niedociągnięcia wynikające z błędnego wymierzenia kuchni ponosi wykonawca, a nie zlecający.

Popytajmy wśród znajomych, którzy mają za sobą zakup zabudowy w studio kuchennym. Będziemy mogli zobaczyć efekty współpracy i ocenić, jak po pewnym czasie sprawują się meble. Możemy też odwiedzić kilka firm, zobaczyć ekspozycje i zapytać o referencje.

PLAN ZABUDOWY

Korzystanie z usług studia kuchennego to rozwiązanie polecane dla tych, którzy nie chcą zajmować się projektowaniem każdego detalu i wolą wykonanie kuchni i montaż mebli wolą zlecić fachowcom. Współpraca z profesjonalnym projektantem powinna być gwarancją tego, że nasza kuchnia będzie funkcjonalna i pozbawiona błędów, często popełnianych przez domorosłych planistów.

Dobry projektant nie tylko orientuje się w obowiązujących trendach, ale też zna rynkową ofertę wyposażenia szafek (okucia, prowadnice, systemy zagospodarowania szuflad i szafek). Potrafi optymalnie rozmieścić w naszej kuchni sprzęty, by były poustawiane w zgodzie z zasadami ergonomii. A przy tym potrafi wysłuchać, czego oczekujemy od przyszłej zabudowy.

Dobry projekt to taki, który powstaje na piśmie - najczęściej w formie komputerowego wydruku. Gdy zamawiamy zabudowę kuchni w studiu kuchennym, w cenę mebli najczęściej wliczony jest pomiar pomieszczenia i wykonanie projektu umeblowania. Przede wszystkim konieczne jest wymierzenie kuchni - długości i wysokości ścian, rozmieszczenia, wysokości i szerokości wejść do kuchni, tego na jakiej wysokości nad podłogą znajdują się okna i jak szerokie są parapety.

Wiele firm oferuje wykonanie wstępnego projektu (szkicu) za darmo. Jeżeli nie spodoba nam się, albo cena zabudowy okaże się zaporowa, możemy zrezygnować ze współpracy. Niektóre studia kuchenne sprzedają swoje projekty, można więc zanieść je do innych firm i porównać wyceny projektu.

CO WPŁYWA NA CENĘ

Niektóre firmy podają koszty zabudowy w metrach, różnicując standardy. Rozbieżności są duże - na przykład metr zabudowy z frontami laminowanymi może kosztować 600-950 zł, a z MDF 700-1000 zł, z drewnianymi od 1500-3000 zł. Większość salonów odżegnuje się jednak od tego typu wycen.

KORPUSY SZAFEK

Wykonywane są z płyty laminowanej, w dobrej jakości szafkach używa się 16-18 mm płyty trójwarstwowej, pokrytej warstwą żywicy melaminowej. Powierzchnia laminowanej płyty jest całkowicie odporna na wilgoć (w mniejszym stopniu dotyczy to jej krawędzi), i nie zmienia wymiarów pod jej wpływem. Jest też zdecydowanie tańsza od drewna. Korpus jest skręcany za pomocą konfirmantów (specjalnych wkrętów), w szafkach stojących dodatkowo powinien być stabilizowany drewnianymi kołkami lub klejony.

FRONTYSZAFEK

Od nich zależy styl kuchni, a także w dużej mierze jej cena.

Płyta laminowana. Drzwiczki z foliowanej płyty są najtańsze, co wcale nie znaczy, że to zły wybór. Warto jednak pamiętać, że newralgicznym punktem takich frontów są ich krawędzie. Są oklejanie tworzywem (PCV lub ABS) o grubości 0,5-2 mm albo zabezpieczone przy pomocy aluminiowych profili.

Płyta MDF. To bardzo popularny materiał na fronty, gdyż płyta drewnopochodna MDF dobrze poddająca się obróbce (można ją dowolnie frezować i żłobić). MDF jest najczęściej oklejany folią PCV (wersja tańsza) albo lakierowany (opcja droższa).

Płyta fornirowana. Fornir to bardzo cienki arkusz naturalnego drewna (ma grubość od 0,5-0,8 mm). Jest on naklejany na drzwi i zabezpieczany lakierem poliuretanowym. Fronty fornirowane są znacznie tańsze od wykonanych z litego drewna. Cena zależy od gatunku drewna - rodzimego lub egzotycznego. Krawędzie takich frontów wykańcza się najczęściej takim samym fornirem, można też stosować doklejkę z drewna o grubości 4-10 mm, dzięki której będą odporniejsze na uszkodzenia.

BLATY

To najbardziej eksploatowana część zabudowy kuchennej - tu się kroi, sieka, odstawia gorące naczynia. Choć więc i uroda, i cena są ważne, lepiej postawić wytrzymałość blatu.

Laminowane. Podobnie jak z frontami, blaty laminowane są najtańszą opcją. Są łatwe w obróbce, lekkie i dostępne w rozmaitych wykończeniach. Niestety łatwo je uszkodzić.

Drewniane. Wytrzymałość blatu zależy od gatunku drewna - tylko twarde (buk, dąb, jesion, teak, merbau, mahoń, ipe, iroko) są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Na blaty przeznacza się drewno klejone warstwowo o grubości 2-4 cm.

Kamienne. Nie należą do najtańszych, ale są niepowtarzalne oraz wyjątkowo trwałe. W kuchni wyposażonej w blat z kamienia naturalnego (najczęściej jest to granit) nie trzeba zwracać uwagi na zarysowania, nacięcia i odstawianie rozgrzanych naczyń.

Kompozytowe. Wyglądem przypominają naturalny kamień lub mają jednolitą barwę. Blaty kompozytowe o grubości 4-5 cm, ale są dużo lżejsze od kamiennych, odporne na uszkodzenia. Ich zaletą jest możliwość kształtowania bez widocznych spoin.

WYPOSAŻENIE SZAFEK

Wkłady, przegródki, kosze, półki, podnoszone fronty - wszystkie zaprojektowane po to, by ułatwić nam życie. Dzięki nim nawet bardzo trudną do zagospodarowania przestrzeń, można optymalnie i funkcjonalnie wykorzystać,

Kosze cargo. Montowane w szafkach stojących na kilku poziomach. Wysuwają się pojedynczo lub wszystkie naraz. Szafki z koszami cargo mogą mieć różne wymiary. Najwęższe, mają zaledwie 15 cm szerokości, typowe - 60 lub 90 cm.

Szuflady. W nowoczesnych zestawach w zasadzie wyparły już półki. Są głębokie, często wyposażone w okucia przystosowane do przenoszenia znacznych ciężarów (nawet do 120 kg), a prowadnice pełnego wysuwu z dociągiem umożliwiają ich całkowite wyciągnięcie poza korpus szafki. Dzięki temu łatwiej znaleźć i wyjąć z nich potrzebną rzecz.

Szafki narożne. Są pojemne, ale gdy mamy w nich zwykłe półki, problemem jest dostęp do wnętrza. Funkcjonalność takich szafek poprawiają obrotowe kosze. Nowocześniejsza wersja to przesuwne kosze wyjeżdżające z wnętrza szafki jej po otwarciu.

Szafki na kosz do śmieci. Od pozostałych szafek różnią się sposobem otwierania - można je uchylać za pomocą naciskanej nogą dźwigni na dole frontu lub przez lekki nacisk kolanem na drzwiczki. 

Dla wygody użytkowania kuchni ważny jest nie tylko sposób wykorzystania przestrzeni w szafkach, ale także łatwość ich otwierania i ciche domykanie frontów.

System cichego domykania. Główną jego funkcją jest ułatwienie dostępu do przestrzeni użytkowej mebla. Mimo obciążenia, szuflada lub kosz cargo daje się płynnie wysunąć. Po lekkim pchnięciu, dzięki hamulcom pneumatycznym, fronty zamykają się łagodnie (w szafkach z frontami uchylnymi i otwieranymi do góry montuje się specjalne siłowniki),

Elektromechanizm. Ułatwia on otwieranie nawet bardzo ciężkich i załadowanych szuflad - nie trzeba przy tym nawet używać rąk, wystarczy lekko stuknąć we front, aby otworzył się samoczynnie. Elektromechanizmy montowane są też w słupkach z koszami cargo i szafkach wiszących.

Zapisz

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...