meble myślenice

Blaty do kuchni

blat-kuchennyWizytówką domu jest kuchnia. W niej zaś najbardziej eksponowanym elementem przestrzennym - blat. Musi on nie tylko wyróżniać się estetyką i pasować do wystroju wnętrza, ale również być niebywale wytrzymały, odporny na uszkodzenia, rysy i plamy. Codziennie jest on narażony na rozlewanie różnych płynów, wycieranie, krojenie warzyw czy mięsa, a nawet na działanie wysokiej temperatury poprzez stawianie na nim gorących garnków. Na dodatek, blat ma się jeszcze niebanalnie prezentować!

Na rodzaj blatu jaki wybierzemy do swojej kuchni złoży się kilka czynników. Po pierwsze - jego wygląd. Nie bez znaczenia jest styl kuchni i jej kolorystyka, które najczęściej determinują charakter blatu. Zazwyczaj w pierwszej kolejności podczas aranżacji kuchennego wnętrza wybiera się szafki, materiał na ściany i podłogi czy sprzęt kuchenny - blat zaś jest dopasowywany do reszty wyposażenia. Drugim ważnym czynnikiem jest częstotliwość użytkowania. W kuchni, która jest przeznaczona dla wieloosobowej rodziny, blat powinien cechować się wysoką wytrzymałością na wszelkie możliwe czynniki, zaś w kuchni osoby, która użytkuje to pomieszczenie do ugotowania herbaty z pewnością sprawdzi się mniej wytrzymała opcja.

Kolejnym ważnym elementem - jest zasobność naszego portfela. Obecnie rynek proponuje, wydaje się, nieskończoną liczbę wariantów, różniących się materiałem, kolorystyką czy fakturą. Można z łatwością znaleźć dla siebie wymarzony blat - choć czasem nie uniknie się podjęcia trudnych decyzji, Czy ważniejszyjest wygląd czy wytrzymałość? Wybór należy do każdego, szczęśliwego posiadacza domu czy mieszkania.

PŁYTY LAMINOWANE

To wciąż najpopularniejszy rodzaj blatu kuchennego, teraz przeżywający prawdziwy renesans. Ich jakość znacznie wzrosła i swobodnie mogą one konkurować z bardziej szlachetnymi materiałami. Wykonane są z niepalnej płyty wiórowej, pokrytej warstwą laminatu o dowolnej kolorystyce, zarówno jednolitej, jak i imitującej kamień, drewno lub hartowaną stal, w wersji mat, półpołysk czy bardzo ostatnio modnego połysku. Blaty wiodących producentów są odporne na ścieranie, uderzenia, zarysowania, wysoką temperaturę (do 180°C), zaplamienia, działanie światła (brak przebarwień na skutek działania promieni słonecznych) czy nawet żar z papierosa. Krawędzie blatów mogą być zaoblone jednostronnie, dwustronnie albo zakończone ostrym profilem. Bogactwo wzornictwa i kolorów z pewnością przyciągnie potencjalnych amatorów tego materiału.


KOMPOZYT

To trwała i solidna propozycja na kuchenny blat. Jest to mieszanka 2/3 minerałów naturalnych połączona 1/3 żywicą akrylową i pigmentami. Blaty wykonuje się z płyt MDF, które pokrywane są ok. 10-16 mm warstwą kompozytu. Materiał ten jest termoplastyczny, daje się swobodnie kształtować, dlatego też z łatwością można otrzymać dowolną formę, zaś na łączeniach nie widać żadnych spoin. Kompozyty dopasujemy do każdej kuchni, gdyż występują w szerokiej gamie kolorystycznej - jednolitej, nakrapianej lub z widocznym kruszywem. Są bardzo trwałe, nietoksyczne, odporne na promienie UV, temperaturę, wilgoć, rozlane płyny czy uszkodzenia. Po instalacji blat można okresowo szlifować i polerować, co zapewni utrzymanie pięknej powierzchni przez nawet 20 lat. Za dobrym, solidnym materiałem idzie również wysoka cena - i to jest jedyny minus blatów kompozytowych. Niewątpliwym atutem kompozytu jest możliwość wykonania z niego zlewu i połączenie go z blatem bez widocznych krawędzi. Takie rozwiązanie zapewnia wyjątkowy efekt wizualny, a jednocześnie udaje się zachować wysoki stopień higieny - jakże istotny w kuchni.

KAMIEŃ NATURALNY

W pierwszej kolejności kojarzy się z luksusem i elegancją. I rzeczywiście wybór takiego materiału związany jest z wyższym wydatkiem, ale trwałość i jakość z pewnością zrekompensują poniesione koszty. Wybór kamienia na blaty jest różnorodny, można swobodnie żonglować w kolorystyce, jak i w rysunku minerału - na rynku występuje kilkaset rodzajów propozycji. Blaty kamienne wykonuje się na indywidualne zamówienie. Głównie wykorzystuje się marmur, granit czy trawertyn, jednak każdy rodzaj kamienia charakteryzuje się różnorodnymi właściwościami jak twardość czy nasiąkliwość. Granit jest jednym z najbardziej odpornych minerałów - dlatego też polecany jest na kuchenne blaty. Jest odporny na uszkodzenia, działanie środków spożywczych, chemicznych, wilgoci; znakomicie radzi sobie z działaniem wysokich temperatur. Marmur wypada nieco gorzej, jednak po systematycznej impregnacji będzie cieszył swym wyglądem. Zaletą kamienia jest szeroka gama możliwości obróbki krawędzi blatu. Można wybierać od prostych rozwiązań poprzez finezyjne kształty. Dodatkowym atutem kamienia jest możliwość wykonania pochylni ociekowych przy zlewozmywakach podwieszanych od spodu blatu. Jest bardzo funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, ułatwiające na dodatek utrzymanie czystości. Istnieje również możliwość wykonania pochylni z rowkami, które z łatwością odprowadzają wodę spod naczyń.


STALOWE

Takie blaty to oryginalne rozwiązanie w minimalistycznej, nowoczesnej kuchni. Spokojna kolorystyka, jednorodna powierzchnia, praktyczność oraz niewątpliwa elegancja to walory blatów ze stali nierdzewnej, Materiał jest odporny na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, temperaturę czy wylane czerwone wino, Wśród tych wielu zalet jest również jedna wada - stal wymaga wycierania do sucha, gdyż wszelkie ślady po wodzie będą niestety widoczne. Jest to doskonała alternatywa dla zwolenników nowoczesnego designu, ale również dla ludzi lubiących innowacyjne rozwiązania i posiadających zasobny portfel. Większość blatów wykonywana jest z płyty wiórowej lub pilśniowej, która pokryta jest stalową blachą grubości około 1-3 mm. Jednakże obecnie pojawiają się nowości, jak blaty z litymi krawędziami, dzięki którym grubość blatu zredukowana jest do minimum.

BLATY SZKLANE

To kolejna kuchenna innowacja. Do produkcji wykorzystuje się szkło hartowane, dzięki czemu powierzchnia jest bardzo wytrzymała i nie ulega potłuczeniu. Wykorzystuje się również szkło klejone - dwie tafle przedzielone są dwiema warstwami folii, co powoduje wysokie bezpieczeństwo materiału. Nawet stłuczony blat nie pokaleczy potencjalnego użytkownika. Przy tym grubość i długość takiego blatu ma bardzo szerokie spectrum, w przypadku zaś szkła hartowanego, grubość zaczyna się od około 10 mm. Jest wiele opcji, które można zastosować w swojej kuchni - szkło może być barwione, zmatowione, błyszczące, a nawet może być wykonany na nim cyfrowy wydruk z ulubionym motywem, widokiem czy zdjęciem. Wszystkie blaty szklane podobnie jak kamienne wykonuje się na zamówienie - z pewnością podraża to koszty, ale być posiadaczem indywidualnego elementu w kuchni jest warte kilku niedogodności.


DREWNO


To materiat ponadczasowy, znakomicie prezentujący się zarówno w kuchni nowoczesnej, jak i rustykalnej. Drewniany blat wprowadzi do wnętrza nieco przytulności, ciepła i powiązania z naturą, ale również wymagać będzie troski i systematycznej pielęgnacji,gdyż drewnojest podatne na plamienie, zarysowania oraz ma niewielką odporność na kontakt z wysoką temperaturą. Rozlane czerwone wino musi zostać natychmiast wytarte, krojenie chleba bez deski jest niemożliwe, zaś stawianie gorących garnków pozostawi trudne do usunięcia ślady, Nie bez znaczenia jest gatunek drewna z jakiego blat został wykonany. Z materiałów krajowych polecane są drewna twarde, takie jak dąb, jesion i buk. Jednak coraz częściej wykorzystywane są gatunki egzotyczne, które posiadają większą gęstość, zawierają dużą ilość garbników i tym samym znacznie lepiej sprawdzają się w wilgotnym środowisku, którego nie zabraknie w kuchni. Amator drewnianych blatów stanie przed wyborem drewna litego lub klejonego. Te pierwsze charakteryzować się będzie naturalnym układem słojów i nierównościami, ale jednocześnie będzie miało tendencję do wypaczania. Drewno klejone ma znacznie wyższą wytrzymałość, nie wypacza się, nie pęka, a zachowuje naturalne piękno i niewątpliwy urok.

Zapisz

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...