meble myślenice

Wybór odpowiedniego preparatu ochronno-dekoracyjnego do drewna

Impregnat, lakier, lakierobejca, olej, emalia - każdy z tych preparatów skutecznie zabezpiecza drewno, ale również je dekoruje. Wybór właściwego środka zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Warto zatem uprzednio się zastanowić, czy chcemy tylko podkreślić naturalny kolor i usłojenie drewna, czy nadać mu inny odcień, a może jednocześnie przykryć go kolorową warstwą? Od odpowiedzi na te pytania zależy wybór odpowiedniego preparatu ochronno-dekoracyjnego.

IMPREGNAT

To produkt najbardziej uniwersalny, można go stosować do wszelkiego typu elementów drewnianych. Impregnat wnika w drewno, zabezpieczając je przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych i promieni UV, a także podkreśla rysunek słojów. Nadaje drewnianym powierzchniom matowe wykończenie.

LAKIER

Nieco inny rezultat uzyskamy stosując lakier, choć także ten preparat zachowuje naturalny kolor oraz rysunek drewna. Jednak w odróżnieniu od impregnatów czy olejów, tworzy na jego powierzchni ochronną warstwę. Chroni ona nawet miękkie gatunki drewna (np. popularną w ogrodach sosnę) przed uszkodzeniami mechanicznymi. Lakier najlepiej nakładać przy użyciu pędzla lub specjalnego aplikatora. Malowanie wymaga precyzji, gdyż lakier należy nanosić wzdłuż słojów tak, by kolejne warstwy nie nachodziły na siebie. Dzięki temu powierzchnia będzie gładka i bez smug.

LAKIEROBEJCA

Jest odmianą lakieru wzbogaconego barwnikiem. Podkreśla rysunek drewna, nadając mu jednocześnie nowy odcień. Lakierobejcę poleca się używać na małych powierzchniach, np. na meblach ogrodowych z miękkiego drewna, drzwiach, elementach dekoracyjnych. Stosuje się ją na oszlifowane drewno i nakłada podobnie jak lakier - wzdłuż słojów, cienką, dobrze rozprowadzoną warstwą.

OLEJ

Jeśli zależy nam na utrzymaniu i podkreśleniu naturalnego wyglądu drewna, to najlepiej sprawdzi się olej. Używa się go szczególnie do odnawiania powierzchni poziomych (np. tarasów). Olej nadaje drewnu piękne, matowe wykończenie, podkreślające strukturę materiału, a przy tym lekko je koloryzuje, nadając ciepły, złotawy odcień. Wnika głęboko w drewno, nie tworząc na jego powierzchni powłoki. Dlatego nie łuszczy się i nie pęka, za to doskonale zabezpiecza przed słońcem czy wilgocią.
Przygotowanie drewna i sama aplikacja oleju jest łatwa. Podłoże wyrównuje się papierem ściernym najpierw o niskiej, a następnie o wysokiej granulacji. Po dokładnym odpyleniu olej nakłada się przy użyciu ścierki, wcierając go w drewno. Warta podkreślenia jest łatwa konserwacja powierzchni olejowanych.

EMALIA

Tworzy na powierzchni drewna połyskliwą powłokę malarską. Jest ona odporna na uszkodzenia, a do wyboru mamy szeroką paletę kolorów. Jeśli meble lub drewniane konstrukcje mają elementy metalowe czy z tworzywa sztucznego, emalia sprawdzi się także i na nich, ponieważ ma bardzo dobrą przyczepność. Produkt nakłada się za pomocą wałka, pędzla lub natrysku.

OPTYMALNE WARUNKI DO MALOWANIA

Najlepsza temperatura do prowadzania prac malarskich, to od 5 do 30°C. Zbyt niska temperatura i zbyt wysoka wilgotność powietrza wydłużają czas schnięcia. Z kolei zbyt wysoka temperatura (także mocno nagrzane podłoże) nadmiernie przyspiesza proces schnięcia, co z kolei obniża trwałość wymalowań.

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej...