W tym materiale kompozytowym zawartość drewna dochodzi do 80%. Wióry drzewne są spajane żywicą i w specjalnych formach zagęszczane za pomocą bardzo silnych pras.
]]>Ten rodzaj desek kompozytowych jest zbudowany z włókien drewnianych lub mączki celulozowej oraz polimerów termoplastycznych (polipropylen, polichlorek winylu, polietylen). To najpopularniejsza okładzina kompozytowa. Zawartość drewna wynosi w niej 40-70%, pozostałą część stanowią tworzywa sztuczne.
]]>Kompozytami nazywamy materiały składające się z kilku rodzajów surowców trwale ze sobą połączonych. Ich proporcje dobiera się tak, aby jak najlepiej wykorzystać ich zalety w danym materiale.
]]>Drewno konstrukcyjne musi mieć dobrą jakość i odpowiednie parametry wytrzymałościowe. W projekcie znajdziemy wykaz elementów, z których ma być zbudowana więźba dachowa, i klasę drewna. Ale to nie wystarczy.
]]>Jeśli chcemy szybko wykończyć podłogi, panele drewniane i laminowane to bardzo dobry wybór. Pod warunkiem, że dobierzemy je odpowiednio do pomieszczeń. Niczym innym tak szybko nie uda się nam wykończyć podłogi, jak panelami. Ale zanim będzie to możliwe, musimy przejść przez niełatwy etap ich wyboru. Jest to o tyle trudne, że zróżnicowanie cen najpopularniejszych paneli podłogowych - drewnianych i laminowanych - jest bardzo duże.
]]>Cięcie drewna na polana oraz ręczne łupanie go na szczapy jest wyczerpujące, potrzebne są dobra kondycja i sita. Posługiwanie się siekierą lub młotem do rozszczepiania także wymaga wprawy i wcale nie jest bezpieczne. Najlepiej użyć łuparki. Na co zwracać uwagę przy zakupie łuparki?
]]>Nawet takie tradycyjne i powszechnie stosowane narzędzia, jak piły do cięcia drewna, są stale udoskonalane. Przed zakupem nowej piły płatnicy warto dowiedzieć się, czym charakteryzują się narzędzia wytwarzane nowoczesnymi metodami.
]]>Drewno to ceniony i efektowny materiał do wykańczania domu. Wymaga jednak - zwłaszcza jeśli zostało użyte na zewnątrz - okresowej konserwacji, co niektórych inwestorów może zniechęcać do jego stosowania. Są jednak na rynku inne materiały, które nie niszczą się i nie potrzebują odnawiania, a wyglądają właściwie prawie jak drewno.
]]>W łazience, podobnie jak w kuchni, blaty narażone są na kontakt z wodą, parą wodną i zabrudzeniami. W kuchni dochodzą jeszcze gorące naczynia i ostre narzędzia. W obu pomieszczeniach natomiast będą miały kontakt z mniej lub bardziej "zjadliwymi" środkami czystości. Dlatego materiałom tym stawia się wysokie wymagania.
]]>Niewielkie listewki mozaik lub kostki bruku drewnianego sa oryginalną i ciekawą wzorniczo alternatywą wobec desek i parkietu. Przy przerobie drewna powstaje wiele odpadów, z których można pozyskać wprawdzie niewielkie, ale pełnowartościowe elementy. Z chęci wykorzystania takich właśnie niewielkich kawałków drewna, zrodził się pomysł produkcji kostek brukowych oraz mozaiki, a także tak zwanej podłogi przemysłowej.
]]>Klikudziesięcioletnie parkiety mają swój niezaprzeczalny urok. Nie jest łatwo rozstać się z taką wiekową podłogą, nawet kiedy skrzypi albo ma szpary. Odpadające klepki parkietu sa już jednak większym problemem, bo stwarzają zagrożenie - o potknięcie lub poważniejszy wypadek nie trudno. Szczęśliwie, często i takie awarie da się naprawić.
]]>Mogą być wykonane z drewna egzotycznego lub kompozytu - to dwa obecnie najpopularniejsze materiały do budowy takich tarasów. Oba rodzaje desek - jak to zwykle bywa - mają swoje plusy i minusy. Numerem jeden wśród materiałów wybieranych na tarasy są deski z drewna gatunków egzotycznych. Są twarde i dobrze znoszą polską aurę - zmienną i kapryśną, z dużą ilością opadów i mroźnych dni.
]]>Nie wszystkie gatunki grzybów możemy uznać za naszych sprzymierzeńców. Niektóre z nich, w poszukiwaniu pożywienia, niszczą konstrukcje z drewna oraz materiałów drewnopochodnych i narażają nas na znaczne straty. Poznajmy je bliżej.
]]>